Jack Dorsey, Bluesky Yöneticiliğini Bıraktı

Girişimci Jack Dorsey, Bluesky yönetim kurulunun bıraktığını açıkladı. Dorsey, X’teki bir kullanıcıya yanıt verirken yöneticiliği bıraktığını doğruladı.

X’te bir kullanıcı, Dorsey’e hala Bluesky yönetim kurulunun bir parçası olup olmadığını sorduğunda girişimci “Hayır” yanıtını verdi. Başlangıçta, şirketin resmi web sitesinde Dorsey’in üye olarak belirtildiği için Dorsey’in artık Bluesky’nin yönetim kurulunun bir parçası olup olmadığı belli değildi.

Öte yandan Dorsey, daha fazla ayrıntı isteyen gönderi başlığındaki diğer mesajlara yanıt vermedi. Daha sonra BlueSky’ın resmi hesabından Dorsey’in ayrılışını doğrulayan bir açıklama yayınlandı. Açıklama şu şekilde: “Bluesky projesini finanse etme ve başlatma konusundaki yardımları için Jack’e içtenlikle teşekkür ediyoruz. Bugün Bluesky, oluşturduğumuz merkezi olmayan protokol olan atproto üzerinde çalışan açık kaynaklı bir sosyal ağ olarak gelişiyor.

Jack’in ayrılışıyla birlikte Bluesky kamu yararına çalışan şirket için, insanlara deneyimlerinin kontrolünü veren bir sosyal ağ oluşturma kararlılığımızı paylaşacak yeni bir yönetim kurulu üyesi arıyoruz. Dahası gelecek!”

Bluesky, 2019 yılında Twitter çatısı (şimdiki adı X) altında Dorsey liderliğinde dahili bir proje olarak başladı. Daha sonra Jay Graber’in icra kurulu başkanı olarak komutasını almasıyla bağımsız bir şirket haline geldi. Yıllar içinde şirket, merkezi olmayan sosyal medya ve ardından kendi sosyal ağı için açık bir protokol oluşturmak için zaman ve para yatırımı yaptı. Bluesky, bu yılın başlarına kadar sadece davetli kullanıcıları kabul ediyordu. Mayıs 2024 itibarıyla Bluesky 5,5 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir