Rekor Kripto Para Dolandırıcılığı Anlaşması: 2 Milyar Dolar!

New York Başsavcısı Letitia James, dönüm noktası niteliğindeki bir kararla, kripto para firması Genesis Global Capital ile 2 milyar dolarlık bir anlaşmaya başarıyla aracılık etti. Bu uzlaşma, New York tarihinde türünün en büyüğü. Uzlaşma, yasadışı uygulamalar nedeniyle zarara uğrayan binlerce yatırımcıyı tazmin etmeyi amaçlıyor.

En büyük kripto para anlaşması gerçekleşti!

New York Başsavcısı Letitia James, Genesis Global Capital, LLC ve ilişkili kuruluşlarıyla bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma, önemli mali kötü yönetim ve aldatma iddialarından kaynaklanıyor. New York Başsavcılığı’na göre Genesis, 1,1 milyar doların üzerinde yatırımcı kaybını gizledi. Bunu ise diğer sanıklarla birlikte Gemini Earn yatırım programı aracılığıyla gerçekleştirdi. Anlaşma sadece parasal tazminat sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Genesis’in New York’ta faaliyet göstermesini yasaklayarak firmanın daha fazla zarar verememesini sağlıyor. Başsavcı Letitia James, 2023 yılında Gemini Trust, Genesis Capital ve Digital Currency Group‘u suçladı. Buna göre, bu firmalar 1,1 milyar dolar değerinde bir dolandırıcılık planı düzenledi. Başsavcı James şunları söyledi:

Yatırımcılar dolandırıcılık ve manipülasyon nedeniyle zarara uğradıklarında, zararlarının karşılanmasını hak ederler. Bu tarihi uzlaşma, Genesis’e yatırım yapan mağdurların bir nebze de olsa adalete kavuşmalarını sağlamaya yönelik önemli bir adımdır. Bir kez daha, kripto para sektöründe gözetim ve düzenleme eksikliği nedeniyle meydana gelebilecek gerçek dünya sonuçlarını ve zararlı kayıpları görüyoruz. New Yorklu yatırımcılar, düzgün bir şekilde düzenlenmiş bir piyasadan gelen gönül rahatlığını hak ediyor ve bu, ofisimin her zaman başarmak için harekete geçeceği bir şey.

Anlaşma, zarar gören yatırımcılara acil bir rahatlama sağlayıyor. Ayrıca, piyasada düzenleyici bir gözetim oluşturmaya yardımcı oluyor. “Mağdurlar Fonu”, tehlikeye giren Gemini Earn programı aracılığıyla Genesis’e 1,1 milyar dolardan fazla yatırım yapan en az 29.000 New Yorklu’ya doğrudan fayda sağlayacak. Bu yatırımcılar, kayıplarının önemli bir kısmına kavuşacak. Bu sadece adaleti sağlamakla kalmayıp aynı zamanda bazı inançları da geri kazandıran bir hareket.

AG James sağlam kripto uygulamasına önderlik ediyor

Başsavcı Letitia James, kripto para sektöründeki düzenlemeleri sıkılaştırmak için önemli çabalara öncülük etti. Büyük kripto para platformlarına karşı başarılı yaptırımlar uyguladı. Özellikle, düzenleme ihlalleri nedeniyle KuCoin’den 22 milyon doların üzerinde ve Coin Cafe’den 4,3 milyon dolar elde etti. Ayrıca, çok devletli bir koalisyonla birlikte, yasadışı operasyonlar için Nexo’dan 24 milyon dolar sağladı. James ayrıca Celsius gibi yüksek profilli kuruluşlara karşı yasal işlem başlattı. Bu bağlamda, New York’taki operasyonları durdurmak için kayıtsız kripto kredi platformlarını yönlendirdi.

Başsavcılık Ofisi (OAG) ve Genesis arasındaki uzlaşma ile Mağdurlar Fonu kuruldu. Bu Fon, alacaklıların ilk iflas talepleri ele alındıktan sonra Genesis’in kalan varlıklarından ödemeler dağıtacak. Bu talepler dijital varlıkların mevcut değerleriyle tam olarak karşılanmazsa, Fon, fon kullanılana kadar alacaklıların kayıplarını tam olarak telafi etmek için Genesis’in kalan varlıklarından 2 milyar dolara kadar kullanacak. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha önce Genesis Global Capital, Gemini Earn programıyla ilgili menkul kıymet ihlalleri için SEC’e 21 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir